• 02634256301 - 02634256359
 • 09190388448
 • گوهردشت کرج، برج نیکامال

دستوراتی برای کمک به زانو درد، کمر درد و درد سیاتیک

برای اینکه بتوانید از کمر و زانوهای خود مراقبت کنید، توصیه‌های زیر را به کار ببرید

 1. اگر اضافه وزن دارید وزن خود را متعادل کنید.
 2. در یک حالت ثابت بیش از ۳۰دقیقه ننشینید اگر کار شما به شکلی است که باید ساعت‌ها نشسته باشید توصیه میشود که هر30 تل 40 دقیقه، فقط بمدت یک دقیقه بایستید و یا قدم بزنید تا مفاصل از حالت خشکی بیرون بیاید و فشار وارد به‌کمرتان کم شود.
 3. با کمک نرمشها و ورزش‌های مناسبی که پزشک تجویز میکند می‌توانید عضلات پشتی و پاهای خود را تقویت نمایید.
 4. آب درمانی و شنا برای حفظ سلامت کمر بسیار مفید است. ولی توجه داشته باشید که باید در استخر راه بروید و حالت افقی شنا نکنید زیرا این حالت برای کمر مضر است.
 5. استرس، درد کمر را زیاد میکند، که با تمریناتی همچون ریلکسیشن،‌ آروبیک و یوگا انجام میشود
 6. هرگز در حالی که جسمی را توسط یکی از دست‌هایتان بلند کرده‌اید، سعی نکنید با دست دیگر جسم سنگین دیگری را بلند کنید. اگر اصرار دارید هر دو بار را همزمان حمل کنید ابتدا باری را که در دست دارید زمین بگذارید و سپس هر دو جسم را به طور همزمان و با هم بلند کنید.
 7. هنگام بلند کردن اشیا، نزدیک شیء قرار بگیرید و زانوها را خم کنید. این کار باعث می‌شود بار را با نیروی پایتان بلند کنید و به کمر کمتر فشار وارد شود. بار را بغل و تا حد ممکن به بدنتان نزدیک کنید سپس به تدریج پاهایتان را صاف نمایید و بایستید.
 8. هرگز روی زمین ننشینید. برای زانوها و کمر شما بسیار مضر است. روی مبل یا صندلی بنشینید و راحت تر بودن، یک چهار پایه کوتاه پوشیده با یک بالش زیر پاها و زانوهای خود قرار دهید، تا پاها بحالت آویزان نباشند.
 9. هرگز از توالت ایرانی استفاده نکنید. برای زانوها و کمر شما بسیار مضر است.
 10. خوابیدن روی یک تشک سفت بهترین وضعیت برای کمر است ضمنا حتما از بالش‌ استفاده کنید. ولی تشک را روی تخت بیاندازید نه روی زمین.
 11. هرگز روی شکم / دَمَر نخوابید. اگر طاقباز / رو به بالا میخوابید، حتماً یک بالش کوچک زیر زانوها بگذارید. و اگر روی پهلو میخوابید یک بالش بین زانو ها قرار دهید.
 12. از چرخاندن بدن هنگام حمل بار خودداری کنید، چرخش از ناحیه کمر باعث افزایش فشار به کمر می‌شود.
 13. هرگز کیسۀ آب گرم روی ستون فقرات خود نگذارید، مگر به توصیۀ پزشک معالج باشد زیرا ممکن است کیسۀ آب گرم التهاب و درد را تشدید کند.
 14. سعی کنید در مدت درمان از سفرهای طولانی خود داری کنید. و اگر مجبور به مسافرت باشید حتماً با پزشک درمیان بگذارید تا سفارشات و دستورات لازم را بشما بدهد.
 15. بعد از تکمیل دوره درمانی خود، توسیه میشود که آب درمانی را آغاز کنید، البته اگر تا کنون آنرا آغاز نکرده باشید. آب درمانی یکی از بهترین نگه دارندۀ درمان و یکی از موثرترین روشهای پیشگیری دردهای مفصلی، بالاخص ستون فقرات است.

و در نهایت باید توصیه شود که کمردرد را از بروز نخستین علایم جدی بگیرید و آن را پیگیری کنید، حتی اگر سیاتیک نباشد